Rozwój biometrii jest dynamiczny,jej zastosowanie jest rozległe a sama biometria cieszy się coraz większą popularnością. Zastosowanie biometrii dotyczy kontroli dostępu do pomieszczeń, danych lub urządzeń. Może być jednym z zabezpieczeń laptopów, kart pamięci, sejfów, bankomatów. Przyczyn popularności technologii biometrycznych jest wiele, przede wszystkim dlatego, że są one uniwersalne, bezpieczne, wydajne, komfortowe w użyciu.
9 czerwca w Warszawie odbyła się konferencja "Technologie biometryczne w Polsce - rozwój i zastosowanie"
Wykłady w sesji plenarnej poprowadzili:
- Mateusz Śledzik, Specjalista ds. Strategii i Analiz Rynkowych, Bank SMART
"Biometryczna (r)ewolucja procesów, czyli powiedz mi w czym Ci mogę pomóc?"
Czy korzystając z usług finansowych jesteśmy skazani na ciągłe korzystanie z tych samych, utartych od wielu lat procesów? Nowa generacja konsumentów wymusza na przedsiębiorstwach bardziej elastyczne podejście do wszystkich, nawet najbardziej podstawowych czynności. W trakcie prezentacji zostanie przedstawiony profil i potrzeby klientów „mobile” oraz case studies, przedstawiające jak dobrze przemyślana implementacja procesów wykorzystujących biometrię może pomóc osiągnąć większe zadowolenie użytkowników.
- Jarosław Wójtowicz - Instytut Maszyn Matematycznych
"Praktyka w stosowaniu biometrii w kontroli dostępu i rejestracji czasu pracy"
W trakcie prezentacji zostaną przedstawione podstawowe kryteria wyboru techniki biometrycznej w zastosowaniach do kontroli dostępu i RCP. Poruszony zostanie temat nietechnicznych aspektów wdrażania biometrii w przedsiębiorstwie. Zostaną zaprezentowane udane i nieudane przykłady zastosowania biometrii.
- prof. dr hab. inż. Andrzej Czyżewski - prof. zw. Politechniki Gdańskiej
"Przegląd technologii biometrycznych"
Blok Prawny poprowadzadzili prawnicy z Kancelarii Prawnej Wierzbowski Eversheeds Sp. k.:
Dane biometryczne w postaci linii papilarnych, kodu DNA czy skanu siatkówki oka cieszą się szczególnym zainteresowaniem przedsiębiorców jako dane pozwalające na jednoznaczną identyfikację osoby. Narzędzia i technologie umożliwiające gromadzenie i przetwarzanie danych biometrycznych są coraz częściej stosowane w różnych sektorach gospodarki. Wdrażanie rozwiązań wykorzystujących dane biometryczne generuje jednak szereg wątpliwości natury prawnej, w szczególności ze względu na brak jasnych regulacji w tym zakresie, a także ryzyko naruszeń prywatności osób podlegających identyfikacji.
W ramach bloku prawnego konferencji prawnicy z kancelarii Wierzbowski Eversheds, specjalizujący się w prawie ochrony danych osobowych i nowych technologii, przybliżą zagadnienia, które trzeba mieć na uwadze, wykorzystując w działalności gospodarczej dane biometryczne.
- dr Arwid Mednis i Karolina Gałęzowska, Kancelaria Wierzbowski Eversheds
"Dane biometryczne jako dane osobowe. Wykorzystanie biometrii w dokumentach"
- Magdalena Koniarska, Kancelaria Wierzbowski Eversheds
"Prawne aspekty wykorzystania biometrii w poszczególnych sektorach gospodarki"
- Ewa Bereszko, Kancelaria Wierzbowski Eversheds
"Dopuszczalność stosowania narzędzi biometrycznych przez pracodawcę"
Dziękujemy za udział wszystkim Uczestnikom, Ekspertom oraz Partnerom i zapraszamy na kolejną edycję w 2016 roku!